Telewizor bez barier - fen.net.pl

Treść strony

Telewizor bez barier

Telewizor Sony KDL-43W809cJuż od długiego czasu planowałem zakup telewizora. Zawsze myślałem o czymś nowoczesnym multimedialnym z dostępem do Internetu, możliwością podłączenia klawiatury, myszki, uruchomienia Skype i innych aplikacji. Z zazdrością patrzyłem jak inni znajomi bawią się tymi multimedialnymi „zabawkami”.

Nie ma, co ukrywać, że ta część rynku elektroniki jaką są telewizory i sprzęt kina domowego daleką była od dostępności dla osób z dysfunkcją wzroku. Owszem można było kupić ampli tuner kina domowego z możliwością konfiguracji przez przeglądarkę WWW, jednak to i tak nastręczało dużo wysiłku i nie zapewniało komfortu korzystania ze sprzętu. W prawdzie wielu użytkownikom wystarczą tylko opcje włącz/wyłącz głośność i zapamiętanie numeru kanału lub poruszanie się po liście kanałów następny lub poprzedni kanał. Jednak dla mnie nie jest to rozwiązanie.

Już w styczniu 2015 roku na Wystawie CES firma Sony zaprezentowała swoje telewizory oparte na systemie Android. To było pierwsze światełko w tunelu dające nadzieję na uruchomienie Talkbacka. Temat Android TV był już podejmowany przez firmę Philips w 2013 roku. Jednak tam była to specyficzna modyfikacja systemu dająca dostęp do niektórych funkcji i serwisów rozrywkowych. W tym roku Philips również się przyłączył do Sony i zaprezentował swoje Android TV. Różnica jest jednak znacząca, bo w Philipsach Android jest, jako dodatek a nie główne oprogramowanie telewizora.

Sporo czasu upłynęło zanim telewizory z Androidem prezentowane na CES w styczniu pojawiły się na polskim rynku. Pierwsze egzemplarze ukazały się w połowie czerwca. Sony w swoim portfolio ma ich kilkanaście modeli. My testowaliśmy KDL-43W809c. Jest to egzemplarz z rozdzielczością Full HD 1080p

Wizyta ze znajomym w jednym z Warszawskich sklepów RTV EURO AGD dała odpowiedź na wiele pytań. Jednak nie obyło się bez chwili zwątpienia.

Zaczęliśmy od wizyty w sklepie Google Play i poszukiwaniu tam Talkbacka i niestety brak wyników. Chwila rozczarowania. Jednak zapytaliśmy czy telewizor ma jakieś funkcje dostępności. Okazało się, że ma, i Talkback jest już zainstalowany. Już po kilku sekundach telewizor przemówił do nas głosem syntezy Google w języku Polskim.

W krótkim czasie zdążyliśmy przetestować udźwiękowienie telewizora w następujących funkcjach:

Menu

Talkback czyta wszystkie opcje zamieszczone w menu telewizora to jest źródła sygnału takie jak złącze antenowe, HDMI, PC, itp. Robi to poprawnie

Bezbłędnie czyta pasek rekomendacji. Telewizor po uruchomieniu menu posiada pasek rekomendacji na dany dzień. Wizualnie jest to miniaturka z filmu, programu wraz z tytułem datą i godziną emisji i kanałem, na którym będzie emitowany film,

Odczytywane są aplikacje YouTube, Ipla, Nie wchodziliśmy w żadne aplikacje, ale myślę, że z ich dostępnością będzie bardzo podobnie jak na telefonach.

Ustawienia telewizora

Tu również Talkback się popisał, bo bez problemu odczytywał wszystkie opcje obraz, dźwięk i wszystkie ustawienia w tych menu.

Małym problemem są suwaki takie jak jasność, kontrast itp., Bo synteza mowy powtarza każdą pozycję od 0 do 100. Mieliśmy taką sytuację, że ściemniliśmy obraz do 0 z 48 i ponownie wróciliśmy do 48. Wyszliśmy z menu to oglądania telewizji a synteza odczytywała nam po kolei wszystkie stopnie regulacji jasności trwało to jakieś 90 sekund. Nie sprawdziliśmy czy istnieje możliwość wyłączenia odczytu pasków regulacji. Lepszym rozwiązaniem jest klik a na koniec odczyt stanu paska.

Sama szybkość działania telewizora jak i syntezy mowy jest dobra. Mowa szybko reaguje na poruszanie się po menu.

Telewizor był podłączony do cyfrowej telewizji naziemnej. Co, do jakości obrazu nie będę się wypowiadał, bo jestem osobą ze szczątkowym widzeniem, ale jak dla mnie to był obraz ostry, kolory mocno nasycone, a kąty widzenia były dość szerokie nie zauważyłem, aby obraz tracił na jasności jak patrzyłem na telewizor stojąc z boku.

Odczytywanie informacji o programie

Po wciśnięciu klawisza info na pilocie pojawi nam się okno z opisem emitowanego programu, ale synteza tego nie odczyta. Z pomocą idzie funkcja Program Guide. Jest to okno z tabelą kanałów i emitowanych w nich programów. Tu talkback czytał wszystko aż miło.

Nie mieliśmy okazji przetestować Internetu, ale pomoc która otworzyła nam się w przeglądarce była odczytywana.

Sterowanie telewizorem

Telewizorem można sterować przy pomocy pilota cała nawigacja sprowadza się do poruszania się kursorami i przyciskami ok lub wstecz. Do telewizora można podłączyć zwykłą klawiaturę PC, co znacznie usprawni wprowadzanie tekstu. W sklepie telewizor obsługiwaliśmy głównie Padem od PlayStation

Mam świadomość, że pół godzinny test nie ujawni niedoskonałości, ale dał wgląd w duży potencjał systemu i syntezy mowy.

Dla mnie osobiście bardzo ważna była by informacja czy da się podłączyć telewizję kablową by Talkback odczytywał przewodnik po programach i nazwy kanałów. Niestety na infolinii UPC nie dano mi odpowiedzi czy istnieje takie rozwiązanie. A maila z odpowiedzią do dziś nie otrzymałem.

Pewne jest, że gdy podłączymy dekoder jakiejkolwiek telewizji kablowej to udźwiękowienie nie odczyta nam przewodnika TV. Ale są karty CI do telewizorów które mogą wykorzystać wewnętrzny dekoder telewizora. Może Android coś zapoczątkuje w tej materii.

Biorąc pod uwagę tak sprawne działanie udźwiękowienia a także komendy i wyszukiwanie głosowe można taki telewizor z czystym sumieniem polecić jako dostępny. Dla mnie to super rozwiązanie. Brawo Sony! Brawo Google!

Na koniec serdeczne podziękowania dla pracownika z działu telewizory w sklepie RTV EURO AGD w Centrum Handlowym Wola Park w Warszawie.

Marcin Zieliński

Stopka